Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tata jamaican
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tata jamaican

ma numesc Simona ciobanu am o fetita de 3 luni care este inregistrata pe numele meu tatal fiind in jamaica in acest timp.acum el vrea ca fetita sa fie pe numele lui si s o recunoasca.se poate face asta?mentionez ca nu vrea sa vina n romania din diverse motive.se poate recunoaste copilul de la distanta???daca l recunoaste poate sa mi ia fetita in sensul s o creasca el in jamaica fara mine.el vrea doar fetita fara mine.eu nu vreau sa i dau fetita dar as vrea ca ea sa aiba nu mele lui si sa si cunoasca tatal.va multumesc.
Din punctul meu de vedere , tatal poate recunoaste fetitza chiar fara incunostiintarea mamei despre acest fapt .
O asemenea recunoastere , daca respecta formalitatile prevazute de lege , este una perfect valabila.
In toate situatiile , pt incredintarea minorului are caracter prioritar interesul suprem al acestuia .
Astfel , daca mama are venituri , o locuinta stabila , si dovedeste ca isi exercita cu seriozitate atributiile de parinte , minorul este incredintat spre crestere si educare acesteia .
Faptul ca tatal recunoaste copilul nu conduce neaparat si la incredintarea acestuia lui .
Pt incredintarea minorului sunt avute in vedere toate elementele situatiei de fapt.
Ca regula minorii sunt incredintati mamei.
In schimb , daca minorul este incredintat mamei, aceasta poate solicita si pensia de intretinere , care poate reprezinta 1/ 4 din veniturile cu caracter de continuitate ale tatalui !
Sfatul meu este sa apelati la un specialist pt a clarifica aspectele de fapt si de drept ale situatiei relatate de dvs !
Succes
wow.dureros de sincer.normal ca renunt la ideea de a pune fetita pe numele lui.ma interesa dpdv juridic cum sta situatia.va multumesc.am trimis un email si la firma de avocatura din jamaica.sa vad ce mi raspund.

Data post: Marti, 4 Noiembrie 2008, 18:17
Subiect: RE: tata jamaican

pentru a o recunoaste nu este necesar un test de paternitate??nu am o lucuinta stabila dar fetita mea are tot ce i trebuie ,mergem la dr periodic,am o slujba care e bine platita dar e pe nave de croaziera la care trebuie sa renunt pentra ca vreau sa fiu aproape de fiica mea.am primit oferte de lucru si pe uscat care mi ar asigura un trai decent mie si fetitei mele.tatal fetitei are un salariu mare avand in vedere functia indeplinita la bordul navei.chestia e ca daca munceste pe nave cum are el grija de fetita???de fapt unde vrea el s o integreze???nu este casatorit.

:offtopic: Nu mai redactati mesaje consecutive, va rog. Multumesc.
Liliana Gradinaru, Avocat
Nu e necesar nici un test pentru o recunoastere. E suficient un inscris autentic in care zice ca fetita e a lui.
Daca o astfel de recunoastere nu ar corespunde adevarului, orice persoana poate sa o conteste. Abia in acesta contestatie se pune problema unui test.
Sunt lamurita intr o oare care masura .am vazut ca s mai multe pareri.oricum imi pare rau ca renuntind ,tatal nu va mai trebui sa plateasca pensie alimentara.as putea merge mai departe dar vreau sa mi tin departe copilul de asemenea spectatcole pe care tatal vrea sa le joace.Un copil are nevoie de ambii parinti pt acreste armonios ,dar cred ca in asemenea caz are nevoie mai mukt de mama.
simo77 a scris:

ma numesc Simona ciobanu am o fetita de 3 luni care este inregistrata pe numele meu tatal fiind in jamaica in acest timp.acum el vrea ca fetita sa fie pe numele lui si s o recunoasca.se poate face asta?mentionez ca nu vrea sa vina n romania din diverse motive.se poate recunoaste copilul de la distanta???daca l recunoaste poate sa mi ia fetita in sensul s o creasca el in jamaica fara mine.el vrea doar fetita fara mine.eu nu vreau sa i dau fetita dar as vrea ca ea sa aiba nu mele lui si sa si cunoasca tatal.va multumesc.

Nu are sanse nici 2% sa ia fetita in Jamaica chiar daca o recunoaste.
Deci, puteti sta linistita.

avocat Claudiu Lascoschi