Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier, permis retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier, permis retinut

Ce legislatie exista pentru accidentele auto? In afara de codul rutier.....As vrea sa stiu cum se procedeaza in cazul victimei..procedura....
Multumesc anticipat!
pai si daca nu au fost victime care sa aiba nevoie de ingrijiri medicale de ce i-au luat permisul ?
in afara de faptul ca a lovit o persoana care nu a avut nevoie de ingrijiri medicale ce i s-a mai retinut in sarcina ?
era pe trecerea de pietoni victima ?
Victima era in masina, pe scaunul din dreapta. Soferului i s-a zis doar ca o sa primeasca permisul cand e gata dosarul. E posibil sa fi depasit viteza legala (politistii ziceau ca viteza au dedus-o doar din masuratorile efectuate dupa aciident, din urmele de frana).S-a depasit acolo si o linie dubla continua, dar asta in timpul accidentului, involuntar. Nu i s-a mentionat pe ce perioada ii retin permisul.
Si mai am o intrebare. Se poate cere mutarea dosarului in localitatea in care sta soferul? asta pentru ca accidentul s-a petrecut intr-un alt judet, iar pentru eliberarea acelei dovezi, in loc de permis, ar fi mai usor sa o poata lua de la politia orasului in care locuieste. Se poate cere un astfel de transfer?
Competent in solutiuonarea cauzei este autoritatea care a fost initial investita cu autoritatea sa cerceteze circumstantele producerii evenimentului
Privitor la timpul necesar comunicarii concluziilor ,constientizati ca pentru solutionare sunt implicate atat autoritati ale parchetului si politiei cat si medicale,care necesita un timp faptic pentru analiza fiecarui dosar in parte