Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Nerespectare sentinta de divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Nerespectare sentinta de divort

Buna ziua,
doresc sa stiu care sunt consecintele nerespectarii sentintei judecatoresti de a reveni la numele purtat inaintea casatorie in urma divortului.
pai ar cam fi deoarece e posibil msa intocmiti acte cu alt nume de exemplu.
din momentul in care sentinta a ramas definitiva dvs nu mai aveti drept la acel nume.
In termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei erati obligata sa va schimbati cartea de identitate. Sunteti pasibila de amenda conf. art.43 din OG 97/2005 republicata, de la 40-80 lei. Iar daca ati incheiat acte in acest timp sunteti pasibila de o alta amenda pe considerentul de fals si uz de fals. Nu inteleg doamnele care divorteaza pentru ce isi mai doresc cu ardoare numele exsotilor? In loc sa se grabeasca la schimbarea actelor ca vorba aceea au scapat in sfarsit de soti si sunt libere, ele raman ancorate in ceva ce nu mai exista.
Ares-3, moderator
Multumesc!