Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mama a optat pentru pensia de urmas, insa aceasta nu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mama a optat pentru pensia de urmas, insa aceasta nu i-a fost platita pana in prezent

Mama mea, in urma decesului tatului meu a solicitat sa treaca la pensia de urmas.
Pensia pe care o lua de la Casa de Pensii sector 6, i-a fost sistata incepand cu data de 01 ian.2012, urmand sa primeasca pensia de urmas de la Casa de Pensii a Armatei (inclusiv pe perioada de la depunerea cererii si solutionarea ei). In luna ianuarie 2012 nu a primit nici vechea pensie, nici pensia de urmas. Unde putem intreba care este situatia ?
Mama trebuie sa se adreseze casei de pensii sectoriale a Mininisterului Apararii Nationale. Va primi atat pensia de urmas cat si diferentele incepand cu data de 1 ianuarie 2012, data de la care plata pensiei proprii a fost suspendata.