Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia locala are atributia de a opri o masina si de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia locala are atributia de a opri o masina si de a da amenda?

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca politia locala are atributia de a opri o masina si de a da amenda. Mama mea, taximetrista s-a oprit sa-si ia nepotul si pe sora mea cu masina insa nu a pornit ceasul.
In momentul in care a pornit a aparut o masina a politiei locale. Domnul a luat-o foarte de sus, i-a scris un proces verbal pe care a tras cu o linie peste dreptul de a platii jumatate din amenda in 48 ore, amenintand-o ca o lasa fara atestat daca o mai prinde o data. As vrea sa stiu daca au procedat corect.
Multumesc,
agica, utilizator
Va contraziceti in afirmatii. De fapt amenda a fost aplicata pentru oprirea neregulamentara ci nu a avut loc o oprire in trafic, desi nici acest aspect ( al opririi in trafic) nu este unul ilegal atunci cand se constata comiterea unei fapte ce constituie contraventie. In ceea ce priveste plata a 1/2 din cuantumul amenzii, acesta este platit in virtutea legii ci nu a optiunii unui agent constatator. In ceea ce priveste ridicarea atestatului, sunt incidente dispozitiile speciale cu privire la acordarea, suspendarea sau retragerea acestuia.
Scuzati-ma,cred ca nu m-am explicat bine, amenda a primit din cauza ca au urcat in masina sora mea cu copilul si mama nu a pornit aparatul de taxat.