Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare chelt. amenajari la cladire sediu social in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare chelt. amenajari la cladire sediu social in baza unui contract de comodat

Buna ziua,
Cheltuielile efectuate la o cladire ce reprezinta sediu social al unei firme in baza unui contract de comodat, sunt deductibile fiscal?
Cum sunt evidentiate in contabilitate si cum se amortizeaza?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cod fiscal
Norme metodologice:
Art. 21 al.3 m)
37. În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuinţa proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafaţa pusă la dispoziţie contribuabilului, menţionată în contractul încheiat între părţi, şi suprafaţa totală a locuinţei. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilităţi şi alte documente.

Asadar, aceste cheltuieli sunt deductibile, daca sunt aferente strict spatiului folosit pentru sediul social.
In baza PV de receptie al lucrarilor, valoarea materialelor si a manoperei se inregistreaza:

231=722

Valoarea acestei investitii (231) se amortizeaza pe perioada contractului de comodat.

Daca perioada contractului este nedeterminata, atunci durata de amortizare cat este? 40 de ani? :-/
Cristina Lung, Contabil