avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare chelt. amenajari la cladire sediu social in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare chelt. amenajari la cladire sediu social in baza unui contract de comodat

Buna ziua,
Cheltuielile efectuate la o cladire ce reprezinta sediu social al unei firme in baza unui contract de comodat, sunt deductibile fiscal?
Cum sunt evidentiate in contabilitate si cum se amortizeaza?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cristina Lung , Contabil 09:57, 11 Iulie 2012
Cod fiscal
Norme metodologice:
Art. 21 al.3 m)
37. În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuinţa proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafaţa pusă la dispoziţie contribuabilului, menţionată în contractul încheiat între părţi, şi suprafaţa totală a locuinţei. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilităţi şi alte documente.



Asadar, aceste cheltuieli sunt deductibile, daca sunt aferente strict spatiului folosit pentru sediul social.
In baza PV de receptie al lucrarilor, valoarea materialelor si a manoperei se inregistreaza:

231=722

Valoarea acestei investitii (231) se amortizeaza pe perioada contractului de comodat.
Valoarea acestei investitii (231) se amortizeaza pe perioada contractului de comodat.


Daca perioada contractului este nedeterminata, atunci durata de amortizare cat este? 40 de ani? :-/
Ultima modificare: Miercuri, 11 Iulie 2012
Cristina Lung, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare fiscala traductaor autorizat mihaela_suciu mihaela_suciu Buna ziua, Am obtinut autorizatia de traducator si doresc sa ma inregistrez fiscal. Am fost la administratia fiscala de care apartin, respectiv in Brasov, ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli salbaticuioana salbaticuioana AM O FIRMA NOU INFIINTATA.ARE PUNCT DE LUCRU ALTUL DECAT SEDIUL DECLARAT.PENTRU A FUNCTIONA IN ACEASTA CLADIRE TREBUIE INCHEIAT CONTRACT DE COMODAT INTRE ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat biancamarianca biancamarianca As vrea sa stiu in ce masura se poate deduce TVA-ul si cheltuielile sunt deductibile la calculul impozitului pe profit pe firma in cazul in care spatiul in ... (vezi toată discuția)