Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inregistrare majorare de capital social prin conversia ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inregistrare majorare de capital social prin conversia imprumutului

Asociatul unic (persoana juridica straina) al unui srl a acordat un imprumut societatii, iar acum vrea sa il transforme intr-o majorare de capital social. Intrebarea este care ar fi documentele necesare pentru inregistrarea majorarii de capital social la Registrul Comertului? Contractul de imprumut, actul aditional la contractul de imprumut (prin care se face conversia), actul constitutiv actualizat si decizia asociatului unic prin care aproba majorarea ar fi suficiente?
gecomi a scris:

Ai reusit sa majorezi capitalul social? Judecatorul a aprobat mentiunea?
Sint si eu in aceeasi situatie si am inteles ca depinde foarte mult de judecator....

Multumesc,

Georgiana

Subscriu si eu la intrebarea Georgianei, asteptam vesti... De ce acte ai avut nevoie?
Pentru majorarea capitalului social din contul 455 - Asociati conturi curente ai nevoie de urmatoarele acte:
1. Hotarire/act aditional de majorare;
2. Raport de expertiza intocmit de catre un expert contabil;
3. Ultima balanta;
4. Nota contabila majorare.

Se depun actele la ORC si dupa 5 zile se obtine incheierea judecatoreasca.
Costurile generale: 450 RON.

Asta-i tot !

Alberto Kurtyan
inca nu am depus dosarul. vineri 28 11 2008 il depun. am sa va tin la curent cu decizia Onoratei Instante.
BAFTA...
s-ar putea sa va ceara si acel contract de imprumut...cel mai sigur vorbiti la Registrul Comertului si va lamuresc ei...