avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inregistrare majorare de capital social prin conversia ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inregistrare majorare de capital social prin conversia imprumutului


Asociatul unic (persoana juridica straina) al unui srl a acordat un imprumut societatii, iar acum vrea sa il transforme intr-o majorare de capital social. Intrebarea este care ar fi documentele necesare pentru inregistrarea majorarii de capital social la Registrul Comertului? Contractul de imprumut, actul aditional la contractul de imprumut (prin care se face conversia), actul constitutiv actualizat si decizia asociatului unic prin care aproba majorarea ar fi suficiente?
Cel mai recent răspuns: katiusa_77 , utilizator 17:17, 27 Martie 2009
gecomi a scris:

Ai reusit sa majorezi capitalul social? Judecatorul a aprobat mentiunea?
Sint si eu in aceeasi situatie si am inteles ca depinde foarte mult de judecator....

Multumesc,

Georgiana


Subscriu si eu la intrebarea Georgianei, asteptam vesti... De ce acte ai avut nevoie?
Pentru majorarea capitalului social din contul 455 - Asociati conturi curente ai nevoie de urmatoarele acte:
1. Hotarire/act aditional de majorare;
2. Raport de expertiza intocmit de catre un expert contabil;
3. Ultima balanta;
4. Nota contabila majorare.

Se depun actele la ORC si dupa 5 zile se obtine incheierea judecatoreasca.
Costurile generale: 450 RON.

Asta-i tot !

Alberto Kurtyan
inca nu am depus dosarul. vineri 28 11 2008 il depun. am sa va tin la curent cu decizia Onoratei Instante.
BAFTA...
s-ar putea sa va ceara si acel contract de imprumut...cel mai sigur vorbiti la Registrul Comertului si va lamuresc ei...

Alte discuții în legătură

Majorare capital social srl ruxandra stef ruxandra stef Asociatul unic al unei SRL doreste majorarea capitalului social cu suma cu care a finantat societatea, respectiv suma se regaseste in cont contabil 4551. Se ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social smeagull smeagull Buna dimineata, este vorba de un SRL cu mai multi asociati. Dorim sa majoram capitalul social printr-o conversie a unei creante pe care unul dintre ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin creditare societate Loredana_84 Loredana_84 Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu un model de hotarare AGA privind majorarea capitalului social al societatii prin creditarea facuta de catre un ... (vezi toată discuția)