Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia copilului nou nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia copilului nou nascut

Buna ziua!
Intrebarea mea este, cat este alocatia copilului nou nascut si pana cand se acorda aceasta??Am mai auzit si de trusoul bebelusului,si asi dori sa aflu mai multe daca se poate. Cand este termenul limita pentru depunerea actelor astea si unde?
Multumesc frumos
1. Alocatia de stat pentru copii este de 200 lei pe luna pana ce copilul implineste 2 ani si apoi de 42 lei pe luna pana inclusiv in luna in care acesta acesta implineste 18 ani.

2. Alocatia de stat pentru copii se acorda incepand cu luna urmatoare aceleia in care s-a nascut copilul.

3. - Va adresati primariei de care apartineti pentru a face cererea si a depune actele necesare.
- Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
- In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.

4. Trusoul si alte asemenea facilitati nu se mai acorda din 2010.