avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza si cum se plateste alocatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza si cum se plateste alocatia copilului in varsta de pana la 2 ani?

eu am nascut pe 1 februarie iar dosarul pt alocatie l-am depus pe 13 februarie. pe 14 aprilie imi intresera in cont 240ron. cum se calculeaza alocatia? din momentul nasterii sau din momentul depunerii dosarului?nu trebuia sa primesc mai multi bani?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:16, 20 Aprilie 2012
Art. 6 din Legea 61/1993 modificata prevede ca:
(4)Plata alocatiei de stat pentru copii se face incepind cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul.
1. Alocatia de stat pentru copii se acorda incepand cu luna urmatoare aceleia in care s-a nascut copilul si inceteaza cu luna urmatoare aceleia in care copilul implineste 18 ani.

2. Alocatia primita de dvs. in aprilie este pentru luna martie.

3. - Alocatia de stat pentru copii este de 200 lei lunar pana copilul implineste 2 ani.
- Dvs. ati primit 240 lei, inseamna ca mai aveti un copil mai mare de 2 ani.
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Alocatia de stat pentru copii care au peste 2 ani este de 42 lei ... ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata alocatiei de stat pentru copii andreib andreib Copilul meu s-a nascut pe 1 februarie 2012 si a primit alocatia incepand cu luna martie. As dori sa stiu daca este corect. Cu alte cuvinte pentru perioada ... (vezi toată discuția)
Alocatie copil garnita georgiana garnita georgiana buna ziua ,va rog sa-mi spuneti si mie alocatia de stat pt copii pana la varsta de 2 ani este 200 de lei? de cand se da aceasta alocatie? din luna in care s-a ... (vezi toată discuția)
Alocatie copil liveomars liveomars Buna ziua, Ma intereseza alocatia copilului va fi socotita din ziua nasterii copilului sau dupa scurgerea celor 42 de zile de concediu post natal? Multumesc! (vezi toată discuția)