Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua,
Ma intereseza alocatia copilului va fi socotita din ziua nasterii copilului sau dupa scurgerea celor 42 de zile de concediu post natal?
Multumesc!
1. Alocatia de stat pentru copii (200 lei lunar pana la 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani) se acorda incepand cu luna urmatoare aceleia in care se naste copilul.

2. Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 6
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare
buna ziua

din raspunsul dvs inteleg ca pentru un copil nascut in luna decembrie 2013, alocatia se va plati incepand cu luna ianuarie 2014 ( luna in care s-a nascut nu se ia in calcul si nu se plateste alocatie pt decembrie?! :wassat: nu are nevoie de lapte, scutece si cate si mai cate in luna respectiva ... :stunned: ) cum sa nu iubesti tara asta ? .... si daca s-a depus dosarul in decembrie , plata trebuia efectuata incepand cu ianuarie ? ...

multumesc
1. Daca cititi textele de lege de mai sus vedeti ca plata alocatie de stat inceteaza in luna urmatoare aceleia in care nu mai sunt indeplinite conditiile.

2. Alocatia de stat nu inlocuieste contributia parintilor la cresterea copilului ci numai o suplimenteaza.