Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Am luat teapa, ce pot face?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Am luat teapa, ce pot face?

Buna ziua, am cumparat pe site-ul okazii.ro un laptop iar respectivul mi-a pus o cutie plina cu ziare. Ce ii pot face ? Am un numar de telefon care nu exista, mail-ul lui si discutiile in cadrul site-ului okazii.
Imi pot recupera banii ? II pot face ceva ?
Daca da... el poate spune ca mi-a trimis laptop, cum pot eu demonstra ca el mi-a trimis ziare decat sa ma duc cu coletul la politie ?

Mai chinui cu plangere sau imi accept soarta ? Este vorba de 450 Lei.
lordsvg, utilizator
Cand v-am spus ca trebuia sa faceti plangerea "ieri", era evident ca o spun cu sensul de "cat mai rapid" - adica trebuia sa o faceti de cand ati primit raspunsul initial, ori din cate inteleg Dvs nu ati facut-o nici pana acum.

Nu stiu ce sanse aveti sa va recuperati banii *dupa* ce destinatarul acestora ii ridica de la posta, depinde de prea multi factori. Totusi nu inteleg de ce nu ati facut plangerea in timp util, ati avut mai multe zile la dispozitie.
Nu exista termen pt formularea plangerii penale deoarece este vorba despre infractiunea de inselaciune. Daca nu primiti banii la data stabilita, depuneti plangerea.
lordsvg a scris:

Buna ziua, am cumparat pe site-ul okazii.ro un laptop iar respectivul mi-a pus o cutie plina cu ziare. Ce ii pot face ? Am un numar de telefon care nu exista, mail-ul lui si discutiile in cadrul site-ului okazii.
Imi pot recupera banii ? II pot face ceva ?
Daca da... el poate spune ca mi-a trimis laptop, cum pot eu demonstra ca el mi-a trimis ziare decat sa ma duc cu coletul la politie ?

Mai chinui cu plangere sau imi accept soarta ? Este vorba de 450 Lei.

@lordsvg

Okazii.ro colaboreaza strans cu organele abilitate pentru rezolvarea acestor situatii si implementeaza mecanisme care sa le previna, cum ar fi sistemul Garantia Okazii

Va sfatuim sa faceti o plangere penala pentru inselaciune.

Okazii.ro are obligatia de a proteja toate partile implicate pana la atingerea unui verdict pe cale legala, iar pentru orice informatie suplimentara va incurajam sa ne scrieti la securitate (at) okazii.ro.

Multumesc

Gheorghe Bardan
Securitate Okazii.ro

buna seara, am cumparat un telefon de pe olx.ro. persona mia trimis telefonul prin fan curier si a ""eu nu am stiut" pus ca prima sa dau banii si dupa coletul. deci a venit curierul iam dat banii si dupa fata de el am deschis acolo era doar o cutie goala si curierul a zis ca nu poate face nimic. ma poate ajuta cineva ? este prima data cand primesc prin curier si nu am stiut

irina_irina a scris:

Asa am patit si eu acum aprox. o saptamana. Daca coletul a venit prin posta, poti sa vb cu d-nele de la posta sa vezi cand vor ajunge banii la posta din orasul respectiv si sa te duci la politie acolo. Eu am fost la politia orasului respectiv in ziua in care trebuiau sa ajunga banii, am depus o plangere, iar acestia au luat legatura cu cel care era trecut pe colet (un om sarac care pt 50 lei promisi a dat buletinul altcuiva sa depuna coletul) si am recuperat banii. La mine a fost vb de o suma mult mai mare 2.700 lei. Coletul l-am lasat dovada la politie. Important este sa nu ridice respectivul banii.