Forum Discuţii juridice Executare silită Plingere impotriva actiuni unui executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

Plingere impotriva actiuni unui executor judecatoresc

Cui ma pot adresa impotriva unui executor judecatoresc , care este procedura ,pasi de urmat si institutia careia adresez petitia .
depinde despre ce fel de plangere este vorba
Scurt si concis , aveam de recuperat o suma ce reprezeenta cheltuieli de judecata , am fost la un executor , persoana care imi datora o suma la rindul ei avea de recuperat de la mine o alta suma dar mai mica . De principiu se compensau si raminea diferenta de primit , dl exec a anunta persoana si acum solicita de la ambele parti cheltuieli de executare . Dosarul meu a fost inaintata cu aprox 60-70 de zile si nu am primit nimic de la executor, dar al parti sa miscat fff rapid aprox 40 zile . Este corect modul in care actionat ?
Compensatia opereaza de drept, daca sumele sunt certe, lichide si exigibile. Nu putea sa declanseze executarea impotriva dvs, ptr ca nu mai exista acea creanta, ea compensandu-se prin efectul legii. Eu as face direct plangere penala ptr abuz in serviciu in dauna intereselor persoanei. Sa se invete minte sa mai fie lacom. succes!