Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Probleme cu stagiul necesar pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Probleme cu stagiul necesar pentru a beneficia de somaj - fostul angajator este de negasit

Buna ziua. Sunt din Constanta si de curand am primit preaviz de concediere. Conform legii ma incadrez sa primesc somaj. Problema apare la stagiul de cotizare. Lucrez la firma actuala de aprox 11 luni. Pentru a-mi completa cele 12 luni necesare aprobarii dosarului de somaj trebuie sa iau legatura cu firma la care am lucrat anterior, in 2010, pt a-mi elibera anexa 26. Aici apare problema. Nu gasesc pe nimeni de la firma respectiva. La nr. de tel. care le aveam nu raspunde nimeni, site de internet e dezactivat, la sediu nu e nimeni. Cum trebuie sa procedez? Nu exista si alta posibilitate de a-mi completa anexa 26?(de ex: ITM, financiar, etc.).
Incercati la Agentia de Somaj unde se afla declaratia lunara nominala din luna respectiva unde sunteti trecut si dvs. cu baza de calcul pentru care ati platit contributia la somaj.
o sa incerc, multumesc