Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire in legatura cu anexa 26 care mi-o cere la actele pentru somaj,data de incetare a contractului este 14 noiembrie si eu de pe 1 pana pe 14 noiembrie am lucrat,angajatorul mi-a zis ca acea anexa o sa mi-o dea completa in ianuarie 2013 ca sa fie si ce am lucrat noiembrie.Eu i-am zis ca trebuie sa depun dosarul in 10 zile ca sa beneficiez de somaj cu data incetarii contractului.Acum intreb are ceva daca mi-o da anexa fara luna noiembrie,se poate sa fie refuzata la ITM.Precizez ca am lucrat la firma asta 3 ani si sunt concediat pe motivul desfiintarii postului.Si as mai avea o intrebare,la primul meu servici am lucrat aproape un an,dar nu a fost trecut in cartea de munca,e vorba de acum aproximativ 7 ani,patronul de atunci a zis ca nu se gaseau carti de munca de vanzare,nu mai am nici contractul de munca si nici decizia de incetare a contractului,contract la ITM sigur am avut,se va trece si acea vechime la somaj?Sau e pierduta acea perioada?Va multumesc anticipat!
Angajatorul va poate da adeverinta completata cu luna noiembrie abia in decembrie ( pana la 25 decembrie angajatorul are obligatia sa faca viramentele catre stat pt. luna noiembrie) dar va poate da o adeverinta pentru un an de zile octombrie 2011 - octombrie 2012
1. In Anexa 26 se pot trece oricare 12 luni din ultimele 24 de luni, asa ca va poate elibera adeverinta acum nu in ianuarie 2013.

2. Adeverinta nu o duceti la ITM ci la Agentia de Somaj (ALOFM/AJOFM).

3. Intre un an si 5 ani de stagiu de cotizare veti beneficia de 6 luni de somaj asa ca si cu acel an si fara el este acelasi lucru.

4. - Daca doriti sa vedeti acea vechime de un an mergeti la Casa de Pensii si cereti o adeverinta cu stagiul de cotizare si veti vedea in aceea daca este trecut si acel angajator de care spuneti dvs.
- Sau mergeti la acel angajator sau la ITM sa solicitati o adeverinta de vechime.
dupa ce strang toate actele pentru somaj trebuie cumva sa-mi fac programare pentru depunerea dosarului?sau pur si simplu ma duc la un ghiseu si aratat actele?si daca depun actele luna aceasta o sa primesc prima indemizatie de somaj in decembrie?sau dureaza?
maryus22, utilizator
1. Nu e nevoie de programare la Agentia de Somaj, in ziua in care va prezentati atunci va si inregistreaza.

2. - Daca va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 10 zile de la data concedierii atunci primiti indemnizatie de somaj de la acea data.
- Daca va inregistrati mai tarziu, dar nu mai mult de 12 luni, veti primi indemnizatie de somaj de la data inregistrarii.

3. Indemnizatia de somaj se primeste in luna curenta pentru luna precedenta.

Am si eu o mare problema,am facut rost de toate actele pentru dosarul de somaj si am fost sa le depun.La ghiseu mi sa precizat ca trebuia sa aduc anexa 26 de la toate locurile de munca,ceea ce mie nici nu mia trecut prin minte,firmele de care zicea doamna sunt defiintate in afara de una.I-am zis ca nam de unde sa mai dau de firmele alea care au falimentat.Asa ca am ramas cu vechimea ultimului loc de munca.Doamna de la ghiseu mia zis ca am 2 ani si 10 luni la firma asta dar nui asa eu am contractul incepand cu data 11,11,2009 si incheiat in 14,11,2012,de ce mia zis ca nam 3 ani?la 3 ani beneficiam de acel 3% din media salariilor,care nu stiu la care se refera brute sau nete.O alta problema pentru care miau respins dosarul este pentru ca in luna 5 2012 am avut concediu de odihna si in desfasuratorul stagiului de cotizare pe luni apar cu 157 de ore lucrate,a zis ca nu e bine facut ca trebuie rectificare,a zis fostul patron ca se rezolva maine.Intrebarea mea e trebuie refacuta si anexa 26?Contabilul mia zis ca nu,eu nul mai cred pentru ca si asa mia gresit la faza cu orele lucrate si am pierdut si 10 zile de somaj pentru ca depasesc 10 zile de cand am inchiat contractul.Imi pare rau daca nu am prea clar dar am nevoie de aceste raspunsuri,sunt amarat ca am umblat dupa acte si nam rezolvat nimic.Multumrsc antcipat!