Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere evacuare chirias pentru neplata chiriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere evacuare chirias pentru neplata chiriei

Buna ziua.
Daca printr-o actiune in evacuare a chiriasului solicit numai evacuarea acestuia nu si plata facturilor restante, atunci taxa de timbru este de 10 lei conf. art. 3 lit. b din Lg. 146 / 1997 ?
Mi-am intemeiat cererea pe art. 82, art. 112-114 C.p.civ. si art. 1817 C.civ.
Cred ca mai indicat ar fi fost art. 1831 C.civ.
Mentionez ca inca nu a ajuns la termen contractul.....
sper ca ati solicitat si rezilierea contractului deoarece o evacuare in lipsa rezilierii contractului nu este fondata.
Am trimis notificari prin care am reziliat contractul si prin care am solicitat chiriasului sa paraseasca imobilul.
E corect temeiul in drept art. 1817 C.civ sau trebuia art. 1831. Daca e art. 1381 pot solicita indreptarea cererii...?
daca in contract nu era inserat un pact comisoriu de grd IV atunci simpla notificarea nu este suficienta, ci va fi nevoie de o decizie a instantei de judecata. art 1020-1021 cod cv nu au fost abrogate de NCC.
In contract exista stipulata situatia in care ,,daca chiriasul nu-si executa una din obligatiile esentiale, anume intarzieri la plata chiriei mai mari de 30 de zile, atunci contractul se reziliaza printr-o simpla notificare din partea locatorului....'', deci cred ca pactul comisoriu de grd. iv exista...
nu, aveti nevoie ca instanta sa constate rezilierea. formularea respectiva nu echivaleaza cu un pact comisoriu de grd IV.