Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie Germania

Buna ziua.
Am o cunostinta care a fost adoptata in Germania de tatal vitreg (sotul mamei),cu acordul dat prin notariat al tatalui natural,aici in Romania.Prin adoptie,persoana adoptata a capatat si cetatenie germana pe langa cea romana, tatal adoptiv fiind cetatean german. Stie cineva daca in dreptul german exista mai multe tipuri de adoptie (cum a fost la noi cu efecte depline sau restranse)? Pe care dintre tatici il va mosteni persoana adoptata?
Va multumesc
Exista o singura adoptie, similara adoptiei cu efecte depline din dreptul romanesc, astfel ca adoptatul mosteneste doar pe parintii si rudele adoptive.
Exista si alte modalitati de a avea un copil in ingrijire, care au alte denumiri si alte efecte, insa adoptie (Adoption) exista una singura!