Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Act constitutiv sau Statut?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Act constitutiv sau Statut?

Imi puteti spune daca pentru infiintarea unui SRL cu asociat unic(administrator) este nevoie de act constitutiv sau statut? Care este diferenta?

Multumesc!
Potrivit art.5 Legea nr.31/1990.
(2) Societatea cu răspundere limitată se poate constitui şi prin actul de voinţă al unei singure persoane. În acest caz se întocmeşte numai statutul.
(4) Când se încheie numai contract de societate sau numai statut, acestea pot fi denumite, de asemenea, act constitutiv. În cuprinsul prezentei legi, denumirea act constitutiv desemnează atât înscrisul unic, cât şi contractul de societate şi/sau statutul societăţii.
Pot intocmi Act constitutiv intrucat am deja un model?
Da, se poate intocmi act constitutiv ... un model de Act constitutiv pentru SRL asociat unic gasiti si aici
[ link extern ]