Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nu vrea sa plateasca pensia. copil >18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nu vrea sa plateasca pensia. copil >18 ani

buna
-cpilul are 19 ani. este inca elev ,in clasa a XII-a.
-tatal nu a mai platit pensie de la 18 ani.Nu doreste.
-dat acum in judecata.primul termen martie 2012.

-Poate primi din urma?
multumesc!
Pensia de intretinere in favoarea minorului inceteaza de drept la implinirea varstei majoratului, asa cum este prevazut de altfel in hotararea pe care o aveti.
Pensia in favoarea majorului se va stabili de data introducerii actiunii si nu anterior acesteia.
MULTUMESC