Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... de reportat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

de reportat

Buna ziua,

va rog o lamurire,in registrul incasari,am inteles ca se completeaza cronologic fara a lasa spatii liber.deci zi dupa zi dar in josul paginii am de reportat,cealalta la inceput reportat si total,aici nu inteleg
multumesc!
Suma care va da la final de pagina o reportati in pag.2 si mergeti mai departe cu cheltuielile si incasarile si tot asa pina la finele anului.
de ex. aveti incasat 10.01.2012-- 500lei.....sold 500lei
de platiti 11.01.2012 --100 lei..sodl 400 lei
de platiti 15.01.2012 --200 lei..sold 200lei
de incasat 28.01.2012--300 lei ..sold500 lei
la final de pagina sa zicem este 500 lei care o reportati in pag.2
apoi incepeti cu platile sa zicem200lei sold300lei.....incasari...100lei ..sold 400 lei..
sper ca m-am facut inteleasa.
Succes!!