avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriere

Buna ziua ,am avut un abonament la vodafon,pe data de 8 august 2008, dupa 3 luni nu am mai platit venind facturi mari, pe 16 ianuarie 2009,mi-a venit ultima factura cu reziliere si dobinda la vreo 1200 de roni ,nu am platit, vodafonul m-a dat la recuperari,top factoring<,si azi mi-a venit o decizie ca ma da in judecata sa le platesc3,6831.91 roni, .INTREBAREA MEA ESTE:CARE E ARTICOLUL DE LEGE CARE SPECIFICA ,CA DUPA 3 ANI DE LA ULTIMA FACTURA SE PRESCRIE.?
Sau ce pot sa le raspund in caz de m-a da in judecata .va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:48, 11 Februarie 2012
Codul Civil
Art. 2.517. - Termenul prescriptiei este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate recuperari creante-preluare debit de la societate telefonie mobila cata1990 cata1990 Am avut 4 abonamente vodafone 3 de voce iar 1 de date. In noiembrie 2008 mi-a venit o factura de 420lei care nu am platit-o reprezentand contravaloarea ... (vezi toată discuția)
Executare silita mircea_av mircea_av in 2008 prin august am facut 2 abonamente telefonice,unul la vodafon si unul la rom telecom cel de la vodafon in loc de 7 euro imi venea nota de plata de 156 ... (vezi toată discuția)
Este legala aceasta notificare? andreea-crina andreea-crina Buna seara! Am si eu o problema si am nevoie de un sfat.In martie 2008,fiica mea si-a facut un abonament la Vodafone pe o perioada de doi ani.In august 2009 ... (vezi toată discuția)