Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriere

Buna ziua ,am avut un abonament la vodafon,pe data de 8 august 2008, dupa 3 luni nu am mai platit venind facturi mari, pe 16 ianuarie 2009,mi-a venit ultima factura cu reziliere si dobinda la vreo 1200 de roni ,nu am platit, vodafonul m-a dat la recuperari,top factoring<,si azi mi-a venit o decizie ca ma da in judecata sa le platesc3,6831.91 roni, .INTREBAREA MEA ESTE:CARE E ARTICOLUL DE LEGE CARE SPECIFICA ,CA DUPA 3 ANI DE LA ULTIMA FACTURA SE PRESCRIE.?
Sau ce pot sa le raspund in caz de m-a da in judecata .va multumesc.
Codul Civil
Art. 2.517. - Termenul prescriptiei este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen