Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general materii prime ramase dupa inchiderea restaurantului- ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

materii prime ramase dupa inchiderea restaurantului- lichidare stoc

salut, am inchis un restaurant si am ramas cu materii prime in valoare de 600 de ron cum ma pot scadea cu ele, societatea nu mai are niciun angajat acum. punctul de lucru este inchis. multumesc.
faceti inventar si stabiliti exact ce produse sunt si ce valoare au. ce doriti sa faceti cu produsele?

presupun ca sunt produse alimentare, care le puteti scadea ca si produse alterate, sau puteti face retur la furnizor sau pot exista diferente la inventar (scriptic cu faptic). depinde ce aveti exact si ce faceti cu produsele
Daca sunt materii prime, atunci puteti sa le scoateti din gestiune printr-o cheltuiala nedeductibila Clar, in cazul acesta, si tva-ul dedus la achizionare devine nedeductibil. Asta in cazul in care nu puteti face retur la furnizor.
Daca sunt deja expirate, alterate puteti folosi coeficientul de deductibilitate (dar la 600 lei va rezulta o suma mica, asa ca bagati pe nedeductibil tot).
jade_0923, utilizator