Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare spor vechime

Buna seara!

Apelez la timpul, stiinta si amabilitatea dvs. pentru a ma edifica in legatura cu urmatoarea situatie. Sunt functionar public, de circa jumate de an am implinit vechimea cumulata de cinci ani dar nu am primit primit sporul de vechime de 10%, beneficiand in continuare de cel de 5% aferent vechimii din intervalul 3 - 5 ani. Intrebarea mea ar fi: exista baza legala pentru a primi retroactiv diferenta de spor sau trebuie sa ma adresez instantei?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Faceti o cerere prin care solicitati sporul. Este posibil ca persoana care se ocupa de aceasta problema de la resurse umane sa va fi scapat din vedere. Se mai intampla si asa ceva.