Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare act donatie fara clauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare act donatie fara clauza

Buna ziua,
An si eu o problema si as dori raspuns urgent,mai precis pana pe 24 februarie.Tatal meu mai are o sora si impreuna cu aceasta detin de la parintii lor o casa si terenul aferent acesteia. In anul 2002 mi-au facut act de donatie,fiecare pe partea lui de pamant si de casa,fara nici un fel de clauza.Eu am devenit stapan din momentul autentificarii actului.In anul 2010 tatal meu m-a dat in judecata pt a-mi revoca actul de donatie.Motivul a fost ca l-am injurat l-am injurat,l-am batut,l-am amenintat,lucru care nu este adevarat si care nici n-a putu fi dovedit la proces. A pierdut procesul si a facut recurs.A adus martori mincinosi si un certificat medical fals.Cind s-a descoperit ca certificatul medical este fals a fost nevoit sa-si retraga plangerea.A venit hotararea in care s-au dat cheltuieli de judecata 200 lei.Eu nu am avut pretentii la cheltuieli si cum nimeni nu a facut recurs am fost sa iau de la tribunal hot definitive in care scria ca este definitiv prin nerecurare. Procesul s-a terminat in decembrie 2011.Pe data de 3.02 .2012 m-a dat iarasi in judecata pentru revocarea donatiei din aceleasi cauze.Intrebarea mea este daca mai are voie si daca are castig de cauza.Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai curand pt ca pe 24 02 am prima infatisare. Va multumesc!
Daca invoca aceleasi fapte pentru care a pierdut deja un proces , cererea n-ar trebui sa ii fie admisa.Normal,o noua actiune civila care se dovedeste a avea aceleasi parti, obiect si cauza , si in cazul careia exista o hotarare irevocabila , se va respinge, fiindca exista putere de lucru judecat.
In acest caz insa , daca tatal dvs. va invoca alte fapte, petrecuter la o data ulterioara si pe care nu le-a invocat atunci , daca va reusi sa le dovedeasca, parerea mea e ca cererea ar putea fi admisa. Acum, sa vedem ce spun si colegii.