Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariul avocatului
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariul avocatului

Buna seara! Un avocat, pentru reprezentare la un singur termen (in recurs), a taiat chitanta de 1000 de lei. Instanta nu a fost de acord cu aceasta suma, considerand-o exagerata. A limitat onorariul la 500 de lei, care urmeaza sa fie recuperat de la partea care a pierdut procesul. In conditiile in care avocatul celeilalte parti a incasat 700 de lei pentru intregul proces, 500 lei pentru un singur termen e tot o suma exagerata. Intr-un proces cu aparator din oficiu, statul plateste 200 de lei pentru asistarea pe tot parcursul urmaririi penale sau in cursul judecatii. De, statul e sarac, nu are bani. Justitiabilul ...... are, iar avocatii cer onorarii cat vor ei de mari. O reclamatie la Consiliul Baroului ar ajuta cu ceva ?
Cand l-ati angajat nu v-ati gandit la acest lucru?
Va gaseati avocat si la o suma mai mica.
Din ce motiv ati ales sa platiti avocatul?
Ca sa va castige procesul...presupun...

Ar trebui sa va ganditi si altfel.
Avocatul nu va lua procesul daca nu ii plateati cat a cerut.
Va angajati alt avocat si pierdeati procesul.

Eu cred ca subapreciati avocatii.

Ganditi-va ca in alte state oamenii ca sa isi angajeze avocat isi ipotecheaza casele...deoarece altfel nu isi permit.
Bucurati-va ca ati avut procesul in Romania...