Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate administratorul unei asociatii de proprietari sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate administratorul unei asociatii de proprietari sa primeasca salariu pentru serviciile acestuia?

exact ce intreaba titlul
Va multumesc B-)
da. legea 230/2007
Art. 35. - (1) Pentru activitatea de administrare care include activităţi de administrare tehnică, de contabilitate şi casierie,asociaţia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator de imobile, fie poate încheia contract de administrare cu persoane juridice specializate şi autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociaţiilor de proprietari sau care au ca activitate principală administrarea imobilelor pe bază de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplică în mod corespunzător prevederile art.21 alin.(2) şi art.22 din prezenta lege.
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin încheierea unui contract individual de muncă, conform celor stabilite prin negociere directă.
(3) Candidaţii pentru funcţia de administrator de imobile trebuie să prezinte comitetului executiv al asociaţiei de proprietari documentele solicitate, garanţiile profesionale şi materiale prevăzute de lege şi trebuie să nu fi suferit nici o condamnare.
(4) Comitetul executiv adoptă decizii asupra cuantumului salariilor, al indemnizaţiilor şi al eventualelor premieri care se acordă personalului încadrat cu contract individual de muncă, precum şi asupra valorii şi a modalităţilor de contractare, în cazul în care administrarea clădirii este asigurată de persoane juridice, în limita bugetului de venituri şi cheltuieli adoptat de adunarea generală a proprietarilor.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
Conform art 35 (1) din l nr 230/2007 asociatia de proprietari poate angaja administrator de imobil
-persoana fizica cu incheiere CIM ;
-persoana juridica cu incheiere contract de administrare