Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Suspendarea executarii unei hotarari ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Suspendarea executarii unei hotarari ?

Intr-un proces comercial dintre 2 entitati juridice, A si B - se da in prima instanta o hotarare de plata sumelor datorate de x lei.
Entitatea A face recurs.
In citatia de recurs scrie si daca vrea sa solicite suspendarea executarii sa depuna cerere in scris, motivata-n fapt si-n drept.
Intrebare:
Executarea hotararii in prima instanta nu este amanata prin recurs ?
Oricum lui A nu i-a venit nici o instiintare de executare pe baza hotararii primei instante.

Ps. Recursul e pe 15 acum ... Totusi A vrea sa amane putin.
O executare silita se poate suspenda in baza unei cereri de suspendare, care, pe langa taxa de timbru, se va mai plati o cautiune de 10% din valoarea ce trebuie executata.
Altfel, chiar daca se depune recurs sau cerere de suspendare, daca nu se plateste cautiunea de 10% executarea merge mai departe.