Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru sau cautiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru sau cautiune

Buna ziua,
Am formulat o contestatie la executare (temei legal:remiterea de datorie) cerand si suspendarea executarii silite.
Am fost citat cu obligatia de a depune dovada platii taxei de timbru judiciar de X lei pt.contestatia la executare si de Y lei pentru capatul de cerere privind suspendarea executarii silite-in temeiul art.403 alin.2 VCPC.
De asemenea,mi se pune in vedere "sa precizez cine a emis citatia".

Intrebare:
- suma Y reprezinta cautiunea(si daca da,unde se plateste?) sau este taxa judiciara(si de ce am fost pus sa o platesc?)
- ce inseamna "sa precizez cine a emis citatia"?

Multumesc
Daca suma y este de 10 lei, este taxa de timbru, daca este o alta suma ( de ex 10% din creanta) este cautiune.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
aveti de platit 2 taxe de timbru, pentru cererea de suspendare si pentru contestatia propriu-zisa. la administratia financiara.
da,suma Y este 10 lei.

Deci este taxa de timbru inteleg si o platesc la primarie(taxe)?

tot nu am inteles insa ce inseamna sa precizez cine a emis citatia

Gabriela Pintea, Consilier juridic
tot nu am inteles insa ce inseamna sa precizez cine a emis citatia
Poate se refera la somatie, sa precizati ce executor judecatoresc a intocmit-o.

Plata taxei o faceti la Admin. Financiara, Posta sau CEC, depinde cum e uzanta la dvs in oras. Gasiti informatiile respective pe portalul instantelor de judecata, la judecatoria de domiciliu.