avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru sau cautiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru sau cautiune

Buna ziua,
Am formulat o contestatie la executare (temei legal:remiterea de datorie) cerand si suspendarea executarii silite.
Am fost citat cu obligatia de a depune dovada platii taxei de timbru judiciar de X lei pt.contestatia la executare si de Y lei pentru capatul de cerere privind suspendarea executarii silite-in temeiul art.403 alin.2 VCPC.
De asemenea,mi se pune in vedere "sa precizez cine a emis citatia".

Intrebare:
- suma Y reprezinta cautiunea(si daca da,unde se plateste?) sau este taxa judiciara(si de ce am fost pus sa o platesc?)
- ce inseamna "sa precizez cine a emis citatia"?

Multumesc
Daca suma y este de 10 lei, este taxa de timbru, daca este o alta suma ( de ex 10% din creanta) este cautiune.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Mai 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
aveti de platit 2 taxe de timbru, pentru cererea de suspendare si pentru contestatia propriu-zisa. la administratia financiara.
da,suma Y este 10 lei.

Deci este taxa de timbru inteleg si o platesc la primarie(taxe)?

tot nu am inteles insa ce inseamna sa precizez cine a emis citatia


Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Mai 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
tot nu am inteles insa ce inseamna sa precizez cine a emis citatia
Poate se refera la somatie, sa precizati ce executor judecatoresc a intocmit-o.

Plata taxei o faceti la Admin. Financiara, Posta sau CEC, depinde cum e uzanta la dvs in oras. Gasiti informatiile respective pe portalul instantelor de judecata, la judecatoria de domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru Oradea2020 Oradea2020 Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Am facut o cerere de suspendare si anulare a unei executari silite! Acum Am primit citatie de la ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare ContSters72755 ContSters72755 as dori un punct de vedere in legatura cu o situatie. Acum cativa ani, o persoana a facut un imprumut in bani, prin care acesta persoana consfintea sa fie ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare marynuksavu marynuksavu Anul trecut, mai precis pe 16.04.2013 am depus la Judecatorie o contestatie la executare pentru :AGENŢIA NAŢIONALÃ DE ADMINISTRARE FISCALÃ prin Direcţia ... (vezi toată discuția)