Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la executare

Anul trecut, mai precis pe 16.04.2013 am depus la Judecatorie o contestatie la executare pentru :AGENŢIA NAŢIONALÃ DE ADMINISTRARE FISCALÃ prin Direcţia Generală Finanţe Publice- Prahova, CONTESTAŢIE LA EXECUTARE emisă în temeiul art 399 - Cod de procedură civilă alin 3, solicitandu-va ca in baza art. 403 alin. 1 Cod procedura civila sa se dispuna, cu plata unei cautiuni si SUSPENDAREA EXECUTARII SILITE pana la solutionarea prezentei contestatii. Acum am constatat ca (nici pana in prezent nu am primit termen) contestatia este formulata cu invocare vechiului cod de procedura civila. Mentionez faptul ca am primit acum o comunicare pentru plata taxei de timbru.Intrebarea mea este daca mai am vreo sansa sau platesc taxa degeaba...#-o
Executarea silita fiind pornita inainte de intrarea in vigoare a noului cod, contestatia la executare se va judeca tot pe vechiul cod de procedura.

Neachitarea taxei de timbru se va solda cu anularea cererii, fara alte discutii asupra altor capete de cerere (cum ar fi suspendarea).