Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce pot deconta pe o delegatie externa?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce pot deconta pe o delegatie externa?

Buna ziua tuturor,lamuriti-ma si pe mine,va rog,daca am urmatoarea situatie ce fac,cum trebuie sa procedez:
-am un angajat plecat in delegatie in China(fac prestari servicii automatizari),s-a stricat laptopul cu care a plecat(obiectul muncii),trebuie sa-si cumpere altul,intrebarea mea este:il ia pe numele lui?il pot trece in decontul lui cand vine?
il ia pe firma,cu tva ,fara cum fac?Undeva am citit ca pe delegatiile externe se mai pot deconta si``materiale si obiecte necesare desfasurarii activitatii``,se incadreaza aici?
Achizitioneaza laptopul pe firma si il v-a trece pe decontul de cheltuieli.Daca la plecare nu a primit suficienti bani pentru a-l achizitiona,i se v-a achita salariatului contravaloarea odata cu justificarea cheltuielilor.
Factura o intocmeste furnizorul.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
dar atunci cum se procedeaza cu TVA-ul?Daca factura este pe firma trebuie sa fie cuprinsa in reg.de casa,nu pe decontul lui, am avut un control care m-a amendat cand am avut in decont o factura pe firma.Sigur ,ii dau banii pe laptop,nu e vina lui ca s-a stricat,dar cum procedez corect in acte cu suma?
Care-i problema? Aveti factura, aveti chitanta este simplu le treceti in registrul de casa fara legatura cu decontul delegatiei.
adriana m a scris:

dar atunci cum se procedeaza cu TVA-ul?Daca factura este pe firma trebuie sa fie cuprinsa in reg.de casa,nu pe decontul lui, am avut un control care m-a amendat cand am avut in decont o factura pe firma.Sigur ,ii dau banii pe laptop,nu e vina lui ca s-a stricat,dar cum procedez corect in acte cu suma?

De ce trebuie sa fugureze in reg.de casa? Nici nu are cum sa figureze achizitia in reg.de casa la data achizitiei.Doar daca salariatul se teleporteaza din China in aceeasi zi i dvs.reusiti sa inscrieti in reg,de casa factura.:D
Serios vorbind,reg.de casa nu are legatura cu tva-ul.
Nu are legatura amenda de la garda cu faptul ca ati avut o factura in decontul de cheltuieli.Cred ca este o neintelegere a contraventiei aplicate.
Daca vreti sa tineti cont de ceea ce am postat ,in opinia mea,nu veti avea probleme.
Nu sunt de acord cu ceea ce a postat colegul mai sus.
Factura corect trebuie sa apara in decontul salariatului.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
In decont deplasare apar strict cheltuieli transport, cheltuieli cazare si diurna. Nici-un altfel de tip de cheltuieli. Ce Dumnezeu chiar am uitat regulile? Deplasarea e una, cheltuielile facute pentru obiecte de inventar este alta.Este cum am spune ce are de-a face coada vacii cu stampila primariei.