Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata sulta

in cat timp trebuie achitata sulta?
prin ce a fost stabilita sulta?
daca printr-un partaj voluntar, atunci pana cel mai tarziu la termenul stipulat in partaj
daca printr-o hotarare judecatoreasca, atunci la data ramanerii definitive , sulta este exigibila imediat si cel dator a o plati poate fi executat silit in acest sens.
daca nu aveti un termen stabilit de plata a sultei, acesta trebuie platita in cel mai scurt termen de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.Creditorul va poate executa silit dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti intr-un termen de trei ani.