avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietar

suntem 3 frati. nu am deschis procedura succesorala dupa decesul parintilor.
ne putem numi coproprietari pentru bunurile ce le-au detinut acestia? Platim datoriile catre bugetele locale in calitate de coproprietari in mod egal?
Cel mai recent răspuns: Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator 13:03, 14 Februarie 2012
Da, dvs. impreuna cu ceilalti frati detineti bunurile succesorale in indiviziune, pana la momentul efectuarii partajului succesoral.Normal ar fi sa suportati si cheltuielile catre stat in mod egal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire mirelas mirelas Buna ziua ! Mama mea (decedata ) are dreptul la o mostenire de la parinti, avand inca 4 frati cu care trebuie sa imparta aceasta mostenire ( un teren de 2 ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral anamaria2 anamaria2 Am urmatoarea problema juridica: mama mea a decedat in anul 2004 si a avut domiciliul intr-o comuna din judetul Suceava, tatal meu inca traieste si locuieste ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune vaalmy2 vaalmy2 In urma unei succesiuni , o suprafata de teren s a impartit tuturor sucesorilor in mod egal , respectiv 6 persoane . Una din cele sase s a ocupat de cadastru , ... (vezi toată discuția)