Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... casa construita fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

casa construita fara autorizatie

buna ziua
va rog sa mi raspundeti si mie daca puteti la urmatoarea problema:
am construit o casa in anul 2004,terenul pe care este constructia
nu este proprietatea mea(este al mamei mele si al surorilor ei,inca nu s a facut succesiunea)la momentul respectiv primaria a eliberat un certificat de urbanism pe numele tatalui meu si atat,in urma cu aprox 2 ani s a facut o comisie la noi in comuna pt toate casele construite fara autorizatie si in baza unei declaratii a tatalui meu i au trecut casa la registru(rol)si platim impozit,mentionez ca nu am fost avertizat sau amendat,spuneti mi va rog cum pot intra in legalitate deoarece practic nu sun eu proprietar,nu ma pot racorda la reteaua electrica si primesc amenintari de la viceprimar ca daca nu sunt activ la alegeri o sa mi demoleze casa ,va multumesc
Solutionarea implica o procedura complexa si de durata
Incepeti cu procedura legala de dezbatere masa succesorala
Ulterior formulati actiune de iesire din indiviziune