Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de confidentialitate

Buna ziua,

Odata cu inserarea in CiM a clauzei de confidentialitate sunt necesare si eventuale compensatii (indemnizatii) pentru obligatia respectarii acesteia de catre angajat ? va multumesc,
Deşi Codul muncii reglementează numai clauza de confidenţialitate în favoarea angajatorului, nu există nici un impediment împotriva inserării unei astfel de clauze în favoarea salariatului, clauză care să privească oferirea de compensatii salariatului pentru respectarea acesteia.
multumesc tare mult..... inteleg ca nu atrage in mod obligatoriu si acordarea unor compensatii, stimulente, etc. Insa incalcarea acesteia, sub incidenta carui act normativ o putem incadra pentru a fi sanctionabila ?
Semnarea unei astfel de clauze nu atrage si acordarea unor compensatii ... incalcarea acestei obligatii poate fi inserata in actul aditional.
Nerespectarea clauzei de confidentialitate de către oricare dintre părţi atrage obligarea partii în culpă la plata de daune-interese.