Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Exemplu de jaf sau cum oare il pot denumi:
La o firma la care se lucreaza in ture facandu-se schimbul 1,2,3 Sambata sunt chemate la lucru turele care in saptamana precedenta sunt 1 si 2.Mentionez ca ziua de Sambata e platita 200%
Daca o persoana lipseste dintr un motiv anume intr-una din zilele saptamanii in afara de Sambata:
1) nu li se da voie sa isi ia din concediul de odihna 1 zi ci numai 3 sau 4;
2) la salariu li se taie ziua de Sambata lucrata si nu acea zi care a lipsit.

Cum trebuie procedat astfel incat dupa o discutie cu directorul firmei acesta sa nu puna persoana care a indraznit sa discute despre acest lucru pe liber sau pe un post mult mai dificil decat cel care lucra (cunosc caz care o persoana in lco sa fie data afara i s-a dat locul femeii de servici) ???

Ce sanse ar avea o persoana sa castige daca ar da in judecata si cum ar trebui procedat pentru dovezi?

P.S : In contract nu se mentioneaza nimic despre lucrurile mentionate mai sus. Iar unele zvonuri spun : "Politica firmei" desi nu este scris in niciun act aditional sau...

Va multumesc!
1. Se poate avea sanse de castig intr-o eventuala actiune in instanta ... in litigiile de munca sarcina probei o are intotdeauna anagajatorul .. el va trebui sa dovedeasca ca s-a lipsit la munca in ziua de sambata si nu in alta zi ... in acest sens, dovada prezentei la locul se munca se poate face cu condica de prezenta sau a foii colective de pontaj. .....

2. Referitor la CO si la modul de acordare a acestuia ar trebui sa vedeti ce este specificat in eg.intern al angajatorului ...