Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata zilelor de sambata si dumineca si sarbatori ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata zilelor de sambata si dumineca si sarbatori legale

Unor angajati dintr-o unitate sanitara, desi lucreaza sambata, dumineca si in zilele de sarbatori legale, le sunt taiate orele 100% fara a li se acorda zile libere(lucreaza in trei ture). Managerul le taie sistematic orele fara a fi motivat. As dori sa stiu daca am actiona in instanta managerul sau unitatea ce sanse am. Va multumesc.
aveti sanse reale de a avea castig de cauza atat timp cat faceti dovada prinorice mijloc de proba ca ati lucrat acele zile si nu ati fost remunerata corespunzator. este bine sa fiti asistata de un avocat .
1. Criza isi face efectul si in spitale si peste tot in economie dar numai pe spinarea salariatilor, a contribuabililor.
2. Veti avea castig de cauza in instanta.
Multumesc pentru ajutor. Dovada o pot face prin graficele de lucru si pontajele lunare (am copii xerox).
Cand a fost intrebat managerul care este motivul pentru care nu plateste aceste ore ni s-a replicat citez "pentru ca asa vreau eu". Orele sunt taiate in functie de afinitati. Deja a devenit o chestie agasanta. Daca ar fi spus doar ca e o problema de buget sau orice altceva ar fi fost Ok.
Probabil o sa-l actionez in instanta.
Important este ca aceste copii sa fie semnate de cel care le intocmeste .
Bafta multa si nu uitati sa ne tineti la curent !

andreea
Multumesc andreea.
pontajele sunt semnate de cel ce le intocmeste si mai este si condica de prezenta.