Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... in cazul demisiei trebuie sa platesc zilele de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

in cazul demisiei trebuie sa platesc zilele de concediu?

In cazul in care mi-am dat demisia in luna noiembrie 2008 iar concediul de odihna l-am efectuat integral, cat trebuie sa mi se retina la lichidare pentru concediu?
Se retine c/val zilelor de concediu de odihna aferente perioadei dintre data incetarii contractului individual de munca si sfarsitul anului calendaristic -31 decembrie 2008, in aplicarea art.140 alin.2 din Codul muncii, care prevede ca, "durata efectivă a concediului de odihnă anual...se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic".
Este vorba de 4 zile de concediu (aferente lunilor noiembrie si decembrie).
Vi se va retine contravaloarea indemnizatiei de CO aferenta celor 4 zile de CO.