Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare comision
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare comision

Buna ziua. Lucrez la o agentie imobiliara. Vreau sa va intreb, daca am incheiat cu un client un contract de intermediere in vederea cumparari unui imobil, si acesta a mers cu un reprezentant al agentiei la un apartament pe care ulterior l-a cumparat mama sa, pot sa cer instantei in baza contractului de intermediere si a fisei de vizionare, emiterea unei somatii de plata? Mentionez ca in contractul de prestari servicii, este o clauza in care se mentioneaza ca obligatia de plata subzista in sarcina partii contractante daca imobilul vizionat prin intermediul agentiei este cumparat de rudele pana la gradul 4. Va multumesc.
daca aveti o astfel de clauza incercati.
Daca nu aveti factura acceptata la plata nu cred ca aveti sanse pre mari de castig de castig.
Am avut o speta asemanatoare la sectorul 3 si mi-a respins cererea in conditiile in care am avut angajament de plata semnat.
Pe dreptul comun am castigat, insa somatia a fost respinsa.
Denisa Stanca, Avocat