Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum anulez un contract de mandat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum anulez un contract de mandat?

Cum anulez un Contract de Mandat ?
Mandatul inceteaza prin revocarea sa de catre mandant
Numai printr-o actiune in instanta se poate constata nulitatea acestui contract ... Pe langa cauzele generale de incetare a contractelor, mandatul inceteaza prin oricare dintre urmatoarele moduri:
a) revocarea sa de catre mandant;
b) renuntarea mandatarului;
c) moartea, incapacitatea sau falimentul mandantului ori a mandatarului.
potrivit art 2031 Cod civil, Mandantul poate revoca oricand mandatul expres sau tacit, indiferent de forma in care contractul de mandat a fost incheiat si chiar daca a fost declarat irevocabil.
Mesajul initial se referea la anulare si nu la revocare ...