avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura de administrare dupa deces.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura de administrare dupa deces.

Buna seara. O doamna are procura de administrare de la sora sa care e bolnava de cancer. Daca sora ei moare ce se intampla cu acea procura? Mai e valabilă sau inceteaza o data cu decesul surorii ei. Multumesc
Cel mai recent răspuns: paul_sonea , utilizator 23:39, 4 Octombrie 2019
Art. 2030 Cod Civil
Modurile de încetare
Pe lângă cauzele generale de încetare a contractelor, mandatul încetează prin oricare dintre următoarele moduri:
a) revocarea sa de către mandant;
b) renunţarea mandatarului;
c) moartea, incapacitatea sau falimentul mandantului ori a mandatarului.
Cu toate acestea, atunci când are ca obiect încheierea unor acte succesive în cadrul unei activităţi cu caracter de continuitate, mandatul nu încetează dacă această activitate este în curs de desfăşurare, cu respectarea dreptului de revocare sau renunţare al părţilor ori al moştenitorilor acestora.

Încetează la deces
Multumesc din suflet. Weekend placut!!


Geanina DRIAN a scris:

Art. 2030 Cod Civil
Modurile de încetare
Pe lângă cauzele generale de încetare a contractelor, mandatul încetează prin oricare dintre următoarele moduri:
a) revocarea sa de către mandant;
b) renunţarea mandatarului;
c) moartea, incapacitatea sau falimentul mandantului ori a mandatarului.
Cu toate acestea, atunci când are ca obiect încheierea unor acte succesive în cadrul unei activităţi cu caracter de continuitate, mandatul nu încetează dacă această activitate este în curs de desfăşurare, cu respectarea dreptului de revocare sau renunţare al părţilor ori al moştenitorilor acestora.



Multumesc frumos. Weekend placut!

raluk0207 a scris:

Încetează la deces

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetare administrator Antdy Antdy Îmi puteţi spune vă rog care este procedura de cercetare prelabilă a unuia dintre administratorii societăţii. CU ce diferă ea faţă de a unui angajat ... (vezi toată discuția)
Mandatul si contractul individual de munca ElenaLidia ElenaLidia Daca initial am avut contract de mandat la o societate si ulterior am semnat un contract individual de munca la aceeasi societate, in baza carui contract ... (vezi toată discuția)
Valabilitatea unei procuri speciale SorinIulian SorinIulian Buna ziua, Avand in vedere experienta dumneavoastra, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Tatal meu si doua matusi in varsta ale lui sunt ... (vezi toată discuția)