avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu munca

buna seara am si eu o intrebare in legatura cu un litigiu ,anul trecut am fost concediata ilegala,am dat firma in judecata,am castigat procesul,dar firma respectiva anul trecut cand au primit prima citatie de la tribunal mi-au trimis o instiintare ca ma pot reincadra in firma pe acelasi post desi noi eram deja in litigiu
acum ca am castigat procesul ,sentinta fiindu-mi favorabila.
Fima respectiva a depus recurs motivand ca ei mi-au oferit de lucru iar eu i-am refuzat ,mentionez ca eu le-am raspuns atunci ca noi santem in litigiu si cum vad rezolvarea acestuia ,si ca e lipsa de incredere reangajarea mea venind in urma primirii de catre ei a citatiei,as dori sa stiu ce sanse am pe mai departe.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:50, 16 Februarie 2012
fara o analiza a dosarului nu ne putem da seama...insa cert este ca firma respectiva - a facut asta pentru ca sa se admita recursul...evident ca sa intoarca solutia, insa in cel mai bun caz pot castiga o rejudecare...
raspunsul dumneavoastra cu privire la oferta a cuprins doar sintagma :'' nu doresc sa ma reincadrati datorita faptului ca ma aflu in litigiu cu voi''???? sau mai ati adaugat si altceva???
nu nu i-am refuzat din start,doar le-am cerut mai multe detalii,in legatura cu locul de munca salariul,iar raspunsul lor a venit foarte promt inapoi dar imi dadeau salariul mult mai mic,decat cel pe care il aveam initial
Daca se va pune in discutie acest aspect , motivati in fata instantei de recurs ca ati refuzat oferta angajarorului intrucat reintegrarea nu se facea in aceleasi conditii care existau la momentul concedierii dvs ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare decizie de concediere fortuna78 fortuna78 va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. am castigat un litigiu de munca. decizia de concediere a fost anulata si firma obligata la plata restanta a ... (vezi toată discuția)
Recurs la reincadrare in urma hj favorabila angajat bujor14 bujor14 Pe scurt,am fost concediat disciplinar,formal,fara pv de cercetare ,fara succesiunea corecta a actelor,am castigat reincadrarea si plata salariilor si a ... (vezi toată discuția)
Reintegrare pe postul detinut anterior desfacerii cm liliana89 liliana89 buna ziua!am si eu o problema si as dori sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.am fost concediat cu art 65 codul muncii,am facut contestatie in instanta iar ... (vezi toată discuția)