avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie pentru a putea formula plangere

am si eu o problema: in luna noimebrie am fost luat de radar cu 80 si cv de km pe ora in localitate, abia acum in luna februarie mi s-a comunicat de la primarie ca am de plata 603 ron pentru un proces verbal. nu trebuia sa mi se comunice mai devreme? daca il contest caastig? ce sa fac? multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 09:08, 17 Februarie 2012
Puteti achita jumatate din amenda in termen de 48 de ore de la primire.
Daca nu l-ati primit in timp util ce jumatate sa mai achitati?
S-au dus de 100 de ori cate 48 de ore, daca deja sunteti in evidenta la finante.
eu as dori sa il contest dar nu stiu cam pe ce motiv.pentru ca nu l-am primit mai devreme? cam in cat timp de la incheierea pv trebuie sa mi se comunice? eu stiam ca trebuia sa mi-l trimita prin posta si sa semnez ca l-am primit nu sa mi-l trimita direct la primarie...
V-am raspuns mai sus, cititi cu atentie toate raspunsurile si va luminati.
Trebuia sa-l primiti intr-o luna de la intocmire, daca ati refuzat semnarea si primirea lui la data constatarii.
am inteles ca trebuia sa-l primesc dar daca nu l-am primit e vina mea? credeti ca am vreo sansa de castig daca il contest? sau e doar o pierdere de timp si ar trebui sa platesc amenda si sa uit de asta? agentul constatator poate sa intocmeasca pv la 6 luni de la data constatarii, daca el l-a intocmit acum 2 saptamani de exemplu, asta nu inseamna ca e valabil?
Daca aveti posibilitatea sa probati in conditiile legii ca PV a fost consemnata la data ulterioara fata de data la care s-a savarsit contraventia,atunci aveti posibilitatea sa solicitati anularea acestuia

Alte discuții în legătură

Care este perioada de complectare a unui proces verbal ? GaleaCristian GaleaCristian Am primit o amenda , aceasta era complectata prima oara in data de 08.08.08 si fapta sa intamplat in 08.08.2009 mai exact dupa un an de zile , nu 15 zile este ... (vezi toată discuția)
Cum sa scap de amenda? ContSters179979 ContSters179979 [b]Buna seara. Acum 2 saptamani m-a oprit un politist pt.ca nu purtam centura de siguranta.Imi da amenda 67 de lei iar eu nu semnez procesul verbal.Opreste ... (vezi toată discuția)
Prescriptia pv in 30 de zile respectiv de 6 luni ticut ticut am fost depistat pe un sector de drum nemarcat ca fiind localitate de un radar in mers(110km/h) si am fost sanctionat pt lipsa actelor si pentru viteza. nu am ... (vezi toată discuția)