Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie pentru a putea formula plangere

am si eu o problema: in luna noimebrie am fost luat de radar cu 80 si cv de km pe ora in localitate, abia acum in luna februarie mi s-a comunicat de la primarie ca am de plata 603 ron pentru un proces verbal. nu trebuia sa mi se comunice mai devreme? daca il contest caastig? ce sa fac? multumesc mult
Puteti achita jumatate din amenda in termen de 48 de ore de la primire.
Daca nu l-ati primit in timp util ce jumatate sa mai achitati?
S-au dus de 100 de ori cate 48 de ore, daca deja sunteti in evidenta la finante.
eu as dori sa il contest dar nu stiu cam pe ce motiv.pentru ca nu l-am primit mai devreme? cam in cat timp de la incheierea pv trebuie sa mi se comunice? eu stiam ca trebuia sa mi-l trimita prin posta si sa semnez ca l-am primit nu sa mi-l trimita direct la primarie...
V-am raspuns mai sus, cititi cu atentie toate raspunsurile si va luminati.
Trebuia sa-l primiti intr-o luna de la intocmire, daca ati refuzat semnarea si primirea lui la data constatarii.
am inteles ca trebuia sa-l primesc dar daca nu l-am primit e vina mea? credeti ca am vreo sansa de castig daca il contest? sau e doar o pierdere de timp si ar trebui sa platesc amenda si sa uit de asta? agentul constatator poate sa intocmeasca pv la 6 luni de la data constatarii, daca el l-a intocmit acum 2 saptamani de exemplu, asta nu inseamna ca e valabil?
Daca aveti posibilitatea sa probati in conditiile legii ca PV a fost consemnata la data ulterioara fata de data la care s-a savarsit contraventia,atunci aveti posibilitatea sa solicitati anularea acestuia