Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu mi s-a comunicat procesul verbal de contraventie pentru a putea formula plangere

am si eu o problema: in luna noimebrie am fost luat de radar cu 80 si cv de km pe ora in localitate, abia acum in luna februarie mi s-a comunicat de la primarie ca am de plata 603 ron pentru un proces verbal. nu trebuia sa mi se comunice mai devreme? daca il contest caastig? ce sa fac? multumesc mult
Nu este chiar asa.
Agentul constatator are la dispozitie maxim 6 luni sa-ti intocmeasca PV de sanctionare.
Vezi OG 2/2001.
Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(3) Cand fapta a fost urmarita ca infractiune si ulterior s-a stabilit ca ea constituie contraventie(...) prescriptia opereaza totusi daca sanctiunea nu a fost aplicata in termen de un an de la data savarsirii, respectiv constatarii faptei, daca prin lege nu se dispune altfel.
Problema este ca de la data intocmirii PV, acesta trebuie sa va fie comunicat in max. o luna.
Vedeti art. 25 (2) din aceeasi ordonanta.

Mergeti la primarie (taxe si impozite) si solicitati fie sa va dea o copie de pe PV, pe care sigur o au, pentru ca deja el constituie titlu executoriu, fie sa va spuna numarul, seria si data la care a fost emis.
Formulati plangere contraventionala in care specificati toate aceste date, iar in instanta solicitati ca judecatorul sa oblige politia sa va trimita o copie de pe PV, pentru a vedea daca indeplineste toate conditiile prevazute de lege.
Puteti incerca, nu va costa nimic, plangerile contraventionale sunt scutite de taxa de timbru.
Marcel Mihalache, Avocat