Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum procedeaza comisia de disciplina daca persoana ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum procedeaza comisia de disciplina daca persoana care a sesizat-o renunta la sesizare?

Daca o persoana depune o sesizare privind un functionar public, ulterior revenind asupra ei si renuntand la ea, comisia de disciplina poate lua act de aceasta renuntare? se poate clasa cererea? sau comisia de disciplina are obligatia de a finaliza cercetarea si de a propune o sanctiune?
Din cate am citit eu, in actul normativ care reglementeaza comisia de disciplina a funtionarilor publici nu este prevazuta aceasta situatie...
Un sfat va rog...
Multumesc anticipat
Odata inceputa o procedura de cercetare trebuie si finalizata dar nu neaparat printr-o sanctiune .
SECŢIUNEA a 7-a
Finalizarea procedurii de cercetare administrativa

Art. 48. - (1) Procedura de cercetare administrativa se finalizeaza:
a) la inchiderea dezbaterii cazului;
b) in termen de 3 luni de la data incetarii raporturilor de serviciu ale functionarului public a carui fapta a fost sesizata ca abatere disciplinara, cu exceptia situatiei prevazute la lit. c), in masura in care functionarul public a carui fapta a fost cercetata nu redobandeste calitatea de functionar public in aceasta perioada;
c) la data decesului functionarului public.
(2) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b) si c) sesizarea se claseaza, intocmindu-se in acest sens un raport care se inainteaza persoanei prin al carei act administrativ s-a constituit comisia de disciplina si care se comunica persoanei care a formulat sesizarea.

Art. 49. - (1) In termen de 5 zile lucratoare de la data finalizarii procedurii cercetarii administrative potrivit art. 48 alin. (1) lit. a), comisia de disciplina intocmeste un raport cu privire la sesizarea in cauza, care trebuie sa contina urmatoarele elemente:
a) numarul si data de inregistrare ale sesizarii;
b) numele complet si functia detinuta de functionarul public a carui fapta a fost sesizata ca abatere disciplinara, precum si compartimentul in care acesta isi desfasoara activitatea;
c) numele complet si domiciliul persoanei care a formulat sesizarea sau, dupa caz, locul de munca si functia detinuta de aceasta;
d) prezentarea pe scurt a faptei sesizate si a circumstantelor in care a fost savarsita;
e) probele administrate;
f) propunerea privind sanctiunea disciplinara aplicabila sau, dupa caz, propunerea de clasare a sesizarii;
g) motivarea propunerii;
h) numele complet si semnaturile presedintelui si ale celorlalti membri ai comisiei de disciplina, precum si ale secretarului acesteia;
i) data intocmirii raportului.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
ok...si eu am fost de parere ca trebuie sa incheiem procedura ... acesta nu este motiv de clasare deci ramane sa facem propunere de aplicare a unei sanctiuni...faptul ca persoana care a facut sesizarea si-a retras-o nu are relevanta ...asta era de fapt intrebarea...
se continua cercetarea disciplinara, insa membrii comisiei vor putea analiza si motivele retragerii sesizarii de catre reclamant si daca considera relevant motivul...il pot lua in calcul la decizia finala, in favoarea persoanei sesizate