Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de donatie se poate ataca in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de donatie se poate ataca in instanta?

Actul de vanzare-cumparare al locuintei dateaza din 1992,incheiat de propietar si ICRAL.la solicitarea propietarului adresata Administratiei Fiscale zonale,pentru eliberarea unei adeverinte fiscale(pt.cadastru si intabulare) in luna noembrie 2008.a avut surpriza sa afele ca propietatea fusese "dobindita"de o ruda decdata in 1996,in urma unui act de donatie din anul1992,intra in vigoare anul acesta,act despre care propietarul nu are cunostinta si pe care nu la semnat.Rolul pt.aceasta locuinta fiind schimbat,la actuala adresa figurand ca propietar,ruda decedata.
CE SE POATE FACE IN ACEASTA PRIVINTA?
Ca orice act juridic si donatia poate fi atacata in instanta, numai cva in situatia expusa nmu se poate invoica decit un motiv de nulitate absoluta, dat fiind adata actului cit si vcalitatea partii care solicita nulitatea.
SCUZATI mai pe romaneste? va rog
Asa cum a spus si domnul avocat, se poate contesta pe cale judecatoreasca, invocand nulitate absoluta.Sfatul meu este sa consultati un avocat, care v-a poate da informatiile si sprijinul de care aveti nevoie.Mult succes.
=D>multumesc foarte mult asa am sa fac.