Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate fii obligat sa imi plateasca pensia alimentara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate fii obligat sa imi plateasca pensia alimentara daca lucreaza la negru?

Buna ziua,
Am o mare nelamurire in legatura cu plata pensiei alimentare pentru copil,momentan nu s-a finalizat procesul de divort dar sant putin nelamurita cum imi v-a putea platii fostul sot pensia alimentara pentru baietel daca acesta lucreaza dar lucreaza de doi ani de zile fara contract de munca,va multumesc
Conform noilor prevederi legale, pensia alimentara se achita, in principiu, in natura. Daca tatal copilului nu este angajat cu forme legale, pensia va fi raportata la venitul minim pe economie.
Deoarece aecsta realizeaza venituri, dar la negru, ar fi mai indicat si mai avantajos pentru copil sa ajungeti la un consens cu el in privinta contributiei la cresterea copilului..