Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coloana scurgere bucatarie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coloana scurgere bucatarie

Buna ziua. O intrebare am si eu cine ma poate ajuta va rog .

Locuiesc la etajul 1/4 la un bloc si mi-am facut scurgere separata ( de la bucatarie) pt ca am avut unele probleme. Acum locatarii de pe palier au discutat si s-au pus de acord sa inlocuiasca intreaga coloana . Eu sunt obligat sa particip la cheltuielile pt inlocuire? chiar daca nu ma folosesc de aceasta coloana din moment ce am scurgere separata ?

Daca da va rog sa imi spuneti in baza carui temei .. sa studiez si eu acea lege sau hotarre.

Multumesc anticipat
Va multumesc frumos pt raspunsuri ., daca vineva mai doreste sa completeze ceva va rog..

deci sa inteleg ca legal : sunt obligat sa particip

Multumesc inca odata
As vrea sa intelegeti diferenta dintre cota-parte indiviza de proprietate si folosirea efectiva a acesteia.
Dv. sunteti proprietar pe o cota-parte din coloana comuna. Faptul ca nu o folositi nu importa atunci cand trebuie reparata si cota-parte a dv. din acea coloana.
Deci dv. platiti o reparatie pentru proprietatea dv.

Invers, daca aceasta coloana s-ar scoate de-acolo si s-ar vinde la fier vechi, desi dv. n-ati mai folosit-o de ani buni, asta nu inseamna ca nu ati putea sa trageti si folos de pe urma ei prin vanzarea cotei-parti care va apartine. Adica va veti primi particica din bani proportional cu aceasta cota-parte indiviza.
elga50, moderator
multumesc frumos pt raspunsuri tuturor