Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... deontologie sau altceva?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

deontologie sau altceva?

Am si eu o nelamurire. Am luat legatura cu un avocat din Bucuresti, recomanadat de un alt avocat din Brasov. Situatia fianaciara a mea nu este una prea fericita, iar avocatul din Barasov ia explicat acest aspect. A acceptat sa ma ajute pro-bono, dar mi-a spus ca trebuie sa dau o taxa de 300 lei pentru barou. Apoi la cei 300 lei a adaugat si TVA. Eu nu am comentat nimic dat fiind complexitatea problemei. I-am multumit chiar pentru ca ma ajuta cu o suma atat de mica. I-am dat 400 lei, urmand sa imi taie factura si chitanta la urmatorul termen. Cu cateva zile inainte de termen mi-a spus ca nu ma mai reprezinta. L-am intrebat ce se intampla cu cei 400 lei platiti si mi-a spus ca aia sunt copiile dupa dosar, studierea dosarului. Este oribil din punctul meu de vedere. Banii i-am imprumutat ca ii dau, si din punctul meu de vedere gestul este mizerabil. Care este punctul de vedere al dvs ca profesionisti
Este posibil ca suma sa fie pentru studierea dosarului si xerox daca nu ati inteles bine.

Daca nu este asa nu este in regula.
Vorbiti cu avocatul din Brasov sa discute cu cel din Bucuresti.
Daca nu ai dovezi, nu poti fac nimic. Oricum, avocatul din Bucuresti trebuia sa va da inapoi bani, sau sa implineasca corespunzator obligatia sa de a va apara daca a fost la primul termen. Vorbiti cu comisia de disciplina a baroului din Bucuresti. Altadata cer asistenta gratuita. [ link extern ]
dangisca a scris:

Am si eu o nelamurire. Am luat legatura cu un avocat din Bucuresti, recomanadat de un alt avocat din Brasov. Situatia fianaciara a mea nu este una prea fericita, iar avocatul din Barasov ia explicat acest aspect. A acceptat sa ma ajute pro-bono, dar mi-a spus ca trebuie sa dau o taxa de 300 lei pentru barou. Apoi la cei 300 lei a adaugat si TVA. Eu nu am comentat nimic dat fiind complexitatea problemei. I-am multumit chiar pentru ca ma ajuta cu o suma atat de mica. I-am dat 400 lei, urmand sa imi taie factura si chitanta la urmatorul termen. Cu cateva zile inainte de termen mi-a spus ca nu ma mai reprezinta. L-am intrebat ce se intampla cu cei 400 lei platiti si mi-a spus ca aia sunt copiile dupa dosar, studierea dosarului. Este oribil din punctul meu de vedere. Banii i-am imprumutat ca ii dau, si din punctul meu de vedere gestul este mizerabil. Care este punctul de vedere al dvs ca profesionisti

In orice padure sunt si uscaturi si tepari...Imi pare rau pentru inconvenientul suferit; reclamati-l totusi la Baroul Bucuresti daca aveti martori ca i-ati dat aceasta suma...desi mari sanse nu sunt.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Este posibil ca suma sa fie pentru studierea dosarului si xerox daca nu ati inteles bine.

Daca nu este asa nu este in regula.
Vorbiti cu avocatul din Brasov sa discute cu cel din Bucuresti
Avocatul din Brasov nu are nici o vina. Eu i-am explicat situatia financiara a mea iar eu l-am crezut cand mi-a spus ca trebuie sa plates taxa asta de 300 lei plus TVA, si a acceptat. Cu cateva zile inainte mi-a spus telefonic ca nu se mai baga iar banii raman in contul copiilor facute. Daca a studiat dosarul trebuie sa imi arate cumva rationamentele gandite (cu sanse sau fara- eu asa gandesc, nu sunt avocat sunt medic veterinar). Profesorul ala care a facut sex cu minora si acuzat de viol, a fost eliberat cu un avocat abil, iar eu care detin inscrisuri care administrate cu intelepciune sa nu se faca nimic? Imi pare rau pentru magistratii si avocatii onesti din sistem, dar perceptia mea ca om ce nu face parte din aceasta breasla este ca exista o complicitate in sistem. Este convenabil pentru toti: pentru avocati ca au bani multi de incasat, pentru justitie, care isi mentine privilegiile de independenti fara raspundere, pentru clasa politica care nu are interes ca justitia sa functioneze corect pentru toata lumea

Da, evident ca daca a studiat dosarul trebuie sa va spuna ce considera.
Aici aveti dreptate in mod sigur pentru ca nu a studiat dosarul doar pentru cultura lui generala.
Luati legatura cu el sa va spuna ce considera.

Poate ca el va considera vinovat si considera ca nu va poate apara.Nu am cum sa imi dau seama ce este in capul avocatului.

Si eu studiez mai intai dosarul dar intotdeauna comunic clientului ceea ce consider sau care sunt problemele.

Cazul cu profesorul arestat trebuia de mult timp rezolvat de avocati.Adica trebuia cercetat in stare de libertate.
Dupa parerea mea omul a fost pus in stare de libertate extrem de greu...