Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pe o nava de croaziera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pe o nava de croaziera

1.Poate o firma din Danemarca sa angajeze direct, fara a fi nevoie sa contacteze o firma de crewing, personal roman pentru o nava de croaziera? (ma refer atat la personal special, respectiv marinari, cat si personal auxiliar, in sistem hotelier, respectiv, barman, bucatar, camerist, etc).
2.Firma angajatoare este obligata in vreun fel fata de statul roman, in sensul virarii catre acesta a contributiilor pentru angajati?Mentionez ca persoanelor li se vor incheia contracte de munca in Danemarca.
3.Angajatii romani sunt obligati sa plateasca si in Romania impozit, CAS, CASS, sau acestea sunt optionale?
Multumesc!
1. Da, poate o firma din Danemarca sa angajeze direct lucratori fara a apela la firme de plasare a fortei de munca ..

2. Nu are nicio obligatie fata de statul roman ...