Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract

As dori sa aflu cum este mai corect sa inchei un antecontract? De cine trebuie facut: notar, avocat sau de mana?Mentionae ca antecontractul trebuie incheiat pentru a fi prezentat la banca pentru un credit imobiliar. Va multumesc!
Banca solicită antecontractul în faza prealabilă aprobării creditului, deci mi se pare absolut nefiresc să impună forma autentică (formă care înseamnă cheltuieli suplimentare pentru cumpărător).

Pe de altă parte, legea nu impune forma autentică a antecontractului nici ad validitatem, nici ad probationem. Aşa fiind, cerinţa băncii este una absolut abuzivă.

N-ar fi, de altfel, singura. Mai sunt: impunerea unui anume notar, a unei anume societăţi de asigurare şi cîte altele.

Liviu S.Bordaş