Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INFIINTAREA UNEI GRADINITE PARTICULARE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INFIINTAREA UNEI GRADINITE PARTICULARE

Buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca pentru o gadinita particulara este nevoie de acreditare?
nu, nu , nu....
povestea cu legea din 2008 care permite infiintarea de gradinite in societatile cu 200 de angajati se refera la o posibilitate in plus de a infiinta gradinite
si pana acum si dupa intrarea in vigoare a acestei legi gradinitele se pot infiinta prin doua modalitati:
1. asociatie non profit
2. societate comerciala care sa aiba un obiect de activitate principal ( nu conteaza care, unul lucrativ) si ca obiect secundar de activitate gradinita particulara ( pentru ca trebuie sa fie non profit gradinita - asa precizeaza legea invatamantului)
daca vreti precizari le obtineti la ministerul invatamantului - ARACIP care se ocupa de acordarea acreditarilor pentru gradinite

la acestea se va adauga al treilea mod , cel prevazut de legea noua 223/2008
Noua prevedere se aplica incepand cu anul scolar 2009/2010 si este valabila numai pentru societatile care vor sa-si deschida gradinite particulare proprii si au un numar minim de 200 salariati.